گفتگو با عشق گفتگو با عشق .

گفتگو با عشق

چگونه از درس خواندن لذت ببرم ؟

چگونه از درس خواندن لذت ببرم ؟

 

0yaz_b8.png

اگر به مكالمات و مصاحبه هاي افراد موفق در هر زمينه اي دقت كنيد ، متوجه مي شويد كه يك صفت براي همه آنها مشترك است و در واقع دليل اصلي موفقيت آنها است. همه آنها مي گويند كه ما به آنچه انجام مي داديم علاقه مند بوديم و از انجام آن لذت مي برديم. البته وقتي كاري با اشتياق انجام نمي دهيد و از آن لذت مي بريد ، نمي توانيد از توانايي هاي خود به طور كامل استفاده كنيد و در نتيجه موفق نخواهيد شد.

اين علاقه و لذت در حين انجام كار باعث ماندگاري كار و افزايش استقامت و انگيزه شما مي شود.

تو حرف آخر، دانش آموز ميتونه به جاي مطالعه كسل كننده كتاب درسي، ويديوهاي آموزشي كه اساتيد، مفاهيم رو به صورت انيميشن تدريس كردن ياد بگيرن و از درس خواندن لذت ببرند.

 

اغلب مشاهده مي شود كه دانش آموز مي گويد كه دوست دارد درس بخواند و حتي براي خودش برنامه ريزي كرده است و ممكن است در كلاس هاي مختلف ثبت نام كند. اما وقتي مي خواهد درس بخواند و پاي درس و كتاب بنشيند ، كسل مي شود و سليقه و انگيزه زيادي براي مطالعه ندارد.

 دو دليل براي اين وجود دارد:

1- شما هنوز عادت به مطالعه و تحصيل با برنامه نداريد. 2- شما از مطالعه لذت نمي بريد.

اين دو شرط به طور طبيعي براي اكثر دانش آموزان اتفاق مي افتد ، اما متأسفانه به دليل آموزش كافي در اين زمينه ، اين مشكل در سال هاي بعد مورد توجه قرار مي گيرد و بيشترين تأثير را بر داوطلبان كنكور سراسري خواهد گذاشت.

همانطور كه گفته شد ، براي موفقيت در هر مشاغل ، علاقه و لذت بردن از آن مهم و ضروري است. بنابراين بايد سعي كنيم از مطالعه لذت ببريم و خواندن را براي ما لذت بخش و سرگرمي قرار دهيم. در اين حالت انگيزه ما بيشتر مي شود و ساعات مطالعه ما افزايش مي يابد و اين باعث مي شود كه ما به خواندن عادت كنيم و ديگر به عنوان يك كار آزار دهنده و دردناك به آن نگاه نكنيم.

با توجه به اهميت موضوع ، راه حل هايي را ارائه مي دهيم كه باعث مي شود شما از خواندن لذت ببريد و به راحتي به مطالعه بپردازيد ، حتي براي ساعات طولاني.

1. مطالعه در فواصل كوتاه و مناسب: سعي كنيد مدت طولاني و بدون وقفه و استراحت از مطالعه خودداري كنيد. زيرا علاوه بر كاهش قابل توجهي در يادگيري و توانايي ذهني بعد از 45 تا 70 دقيقه مطالعه مداوم ، باعث مي شود كه شما از مطالعه بي حوصله شويد و باعث بي حوصلگي و فرسودگي ذهني شويد.

2. به ترتيب و قدم به قدم پيش برويد: شايد باور نكنيد كه هميشه رفتن از كل به كوچك و از بزرگ به كوچك روشي كارآمد براي يادگيري در سنين مختلف است. هنگام مطالعه ، ابتدا سعي كنيد درك كلي از موضوع داشته باشيد ، سپس به جزئيات برويد ، اين شانس موفقيت شما را افزايش مي دهد.

3. در صورت لزوم به استراحت كافي برسيد: اگر زمان اجازه مي دهد ، يك روز كامل را براي استراحت مجدد صرف كنيد. با اين كار ممكن است احساس پشيماني كنيد و دائماً با خود بگوييد: من امروز بايد درس بخوانم و وقت گرانبهاي را كه براي استراحت با استرس اختصاص داده ام ، صرف كنم. اما همانطور كه در بالا ذكر شد ، فراموش نكنيد كه در حالت استرس ، مغز اطلاعات جديدي را جذب نمي كند. يك روز را در اوقات فراغت بگذرانيد و از عدم تحصيل احساس بدي نكنيد.

در اين مورد شما بعضي موقع ها غرق درس خواندن مي شويد درسته مفيد واقع ميشه ولي بعد از مدتي خسته ميشيد ولي تو مجموعه حرف آخر، اساتيد طبق برنامه اي كه براي شما در نظر گرفتن همه اين موارد رو پيش بيني كردن و ميتونيد منظم و بدون خستگي پيش بريد.

 

4- يك محيط مناسب براي مطالعه فراهم كنيد: هميشه محيط مناسبي را براي مطالعه اولويت اصلي ايجاد كنيد. به عنوان مثال ، اگر شما نياز به سكوت داريد ، تمام تلاش خود را براي ايجاد يك مكان ساكت انجام دهيد تا در تحصيلات خود موفق شويد.

5- يك هدف داشته باشيد و هميشه آن را در مقابل خود ببينيد: يكي از اصلي ترين دلايلي كه مردم براي رسيدن به اهداف خود به اندازه كافي تلاش نمي كنند اين است كه آنها معمولاً آن را دست نيافتني و خيلي دور مي دانند. در صورتي كه با برنامه ريزي و مديريت صحيح مي توان به كليه اهداف دست يافت.

6. برنامه ريزي صحيح خود را انجام دهيد ، عادت را مطالعه كنيد: به طور كلي اگر ساعات مشخصي از روز را براي مطالعه برنامه ريزي كنيد ، خيلي زود به آن عادت خواهيد كرد. بدون تخصيص ساعات مشخصي از روز ، ممكن است هيچ وقت فرصت مطالعه نداشته باشيد. يك راه خوب براي اين كار نوشتن زمان در دفتر خاطرات خود است ، دقيقاً مثل اينكه با پزشك قرار ملاقات گذاشته ايد ، مثلاً در دفترچه خود بنويسيد: 2 تا 4 بعد از ظهر - مطالعه كنيد.

 

شما مي تونيد از رونمايي از جديدترين متد آموزشي كنكور در موسسه حرف آخر آشنا بشيد كه واقعا تحولي تو آموزش ايجاد كرده اند آشنا بشيد و سرنوشت كنكورتان رو عوض بكنيد و موفق بشيد.

 

چرا با اين كه زياد درس ميخوانم، در آزمون هايم پيشرفت نميكنم؟

پيشرفت در آزمون

اين مي تواند براي هر دانش آموز اتفاق بيفتد. اين بدان معناست كه در طي يك دوره زماني ، حتي اگر مدت زمان زيادي را با مطالعه و مطالعه با دقت و كيفيت خوب گذرانده ايد ، و فكر مي كنيد كه بسيار خوب انجام مي دهيد ، با ديدن نتيجه آزمون خود يا آزمايشي كه برگزار كرده ايد، از خودتان و مطالعاتتان كاملاً نااميد شده ايد ، و نتيجه شما به قدري ضعيف است كه شما را آزار مي دهد ، و به خودتان مي گوييد كه حتي اگر من تمام حواسم را براي مطالعه و حتي به تماشاي تلويزيون واگذار كرده ام ، چرا رتبه من بهتر نيست؟ چرا ترازم من بالا نمي رود؟ مشكل از كجاست؟

 

 

 

 

براي پيشرفت در آزمون چه كار بايد كرد ؟

صبر ،صبر و صبر:

طبيعي است كه بعضي از كارها براي بازگشت بسيار كند است. درس خواندن نيز يكي از اين كارهاست ، اما بايد توجه داشته باشيم كه اگر بتوانيم آنها را با صبر و پشتكار تكميل كنيم ، به موفقيت بزرگي خواهيم رسيد. البته منطقي است كه دير شود؛ يعني دانش آموزي كه مدت كوتاهي است كه به صورت مفهومي درس مي خواند و در سال هاي قبل هم آزمون سراسري مورد توجهش نبوده است، در دروس پايه داراي مشكلات اساسي دارد و اين باعث مي شود پيشرفت او كمي آهسته تر شود و مجبور شود سخت تر كار كند و ممكن است براي رسيدن به سطوح بهتر و رتبه بندي بهتر زمان بيشتري ببرد بنابراين ابتدا بايد مطمئن شويد كه اين يك تأخير منطقي است يا اينكه كاستي هاي ما در برنامه ريزي يا روشي كه ما مطالعه مي كنيم باعث اين امر شده است. پس از اطمينان از برنامه ريزي و مطالعه صحيح ، صبور باشيد. و حتي يك لحظه تسليم نشويد و مطمئن باشيد كه با اتكا به خدا و تلاش مي توانيد به هدف خود برسيد و بايد نسبت به آينده خوش بين باشيد.

به جاي فكر كردن به نتيجه كلي آزمون ،به نتيجه تك تك درسها و تراز آنها توجه كنيد:

اول از همه ، اين امر باعث مي شود پيشرفت امتحان خود در هر درس را با دقت بيشتري بسنجيد و نقاط قوت و ضعف خود را بيشتر بدانيد. علاوه بر اين ، باعث مي شود پيشرفت كوچك خود را ببينيد و نسبت به آينده به خصوص بعد از تعطيلات فروردين خوش بين باشيد. راه اين است كه آرام و پيوسته پيش برويد. تحصيل در آزمون سراسري يكي از اهداف بلند مدت است و موفقيت در آن نيازمند صبر ، تلاش ، پشتكار و روحيه خستگي ناپذير است.

در واقع ، شما بايد به اين روش آرام و به طور پيوسته حركت كنيد ، و مداوم بودن بسيار مهم است. مطالعات شما نبايد نوسان داشته باشد و شما نبايد براي مدت كوتاهي با تمام توان مطالعه كنيد. سپس ، چيزي شما را نااميد يا دلسرد مي كند و ساعات مطالعه شما را براي مدتي كاهش مي دهد ، و پس از مدتي دوباره براي يك هفته خوب مطالعه كنيد و دوباره سقوط كنيد.

اگر مي خواهيد در كنكور سراسري نتيجه خوبي كسب كنيد ، بايد حتما صبور باشيد حتي اگر اوضاع آنطور نبود كه مدتي در نظر داشتيد و علي رغم تحصيل زياد ، نتيجه اي نگرفتيد ، زيرا اين دوره با صبر و حوصله شما تمام مي شود و پشتكار آن را نگيريد ، مطمئناً مزد زحمت خود را خواهيد ديد.

 

 

براي پيشرفت در آزمون با دقت ،ايرادات خود را بررسي كنيد

بعد از امتحان بايد هر سؤالي را كه جواب نداديد يا اشتباه كرديد بررسي كنيد. اگرچه كار سخت است و صبر و شكيبايي دارد ، اما براي پيشرفت خود بايد اين سختي ها را تحمل كنيد. هنگام بررسي تست ها ، شما با 4 نوع مشكل و آسيب ديدگي روبرو هستيد: 1- كمبود اطلاعات 2- فراموشي 3- عدم توجه 4- كمبود وقت. اگر مي دانيد مشكل كجاست ، مي توانيد راحت تر آن را برطرف كنيد.


برچسب: چگونه از درس خواندن لذت ببرم ؟،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ شهريور ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۰۲:۴۹ توسط:صمن موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :